Instrukcja użytkowania i konserwacji obuwia

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA I KONSERWACJI OBUWIA

Pobierz instrukcję PDF

  1. Używanie i przechowywanie

W trakcie całodziennego użytkowania obuwia skóra, z której zrobione są buty, wchłania taką ilość wilgoci, że do jej odparowania potrzeba około 24 godzin. Aby nie narażać butów na długotrwałe zawilgocenie zalecamy nie używać tych samych butów dzień po dniu – zapewni to również większą higienę i komfort użytkowania. Równie ważny jak konserwacja jest sposób przechowywania obuwia. Zakładając, że danej pary nie będziemy używać przez dłuższy okres (np. koniec sezonu etc.), zalecamy dokładnie wysuszyć, oczyścić z zabrudzeń i kurzu, wypchać papierem bądź tekturowymi prawidłami dodanymi przez producenta, nadając butom oryginalny kształt oraz umieścić w pudełku. Tak spakowane buty przechowujemy w suchym, nie zawilgoconym miejscu.

Warto zapamiętać:

  • obuwie powinno być dokładnie rozsznurowane podczas jego ubierania i zdejmowania - unikniesz w ten sposób uszkodzeń obuwia w części piętowej, deformacji i uszkodzeń zakładki!
  • noś obuwie zawsze dokładnie zasznurowane - unikniesz w ten sposób przetarcia zapiętek (zapiętek - element składowy podszewki cholewki obejmujący boki i tył pięty). Duże znaczenie ma tutaj odpowiednie dobranie obuwia do tęgości i długości stopy!
  1. Przeznaczenie

Ważne jest aby buty sportowe były używane zgodnie z przeznaczeniem, czyli buty sportowe z kategorii Performance (do gry) zgodnie z przeznaczeniem odpowiednio Indoor (halowe) i Outdoor (na zewnątrz) a także buty z kategorii Lifestyle (retro) do użytku na co dzień!

  1. Czyszczenie i suszenie

Należy unikać przemoczenia obuwia, zwłaszcza ze skór licowych i zamszowych! Podstawą utrzymania obuwia w dobrym stanie jest prawidłowy proces suszenia, w przypadku ich przemoczenia. Szczególnie szkodliwe dla obuwia skórzanego jest działanie soli używanej w zimie do posypywania chodników i dróg w połączeniu z wodą. W przypadku przemoczenia, należy je niezwłocznie oczyścić za pomocą szczotki, wilgotnej ściereczki lub gąbki. Tak przygotowane buty należy wysuszyć całkowicie w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła takich jak kaloryfery, piecyki, suszarki do włosów, ponieważ szybkie wysuszanie może powodować pękanie skóry i odkształcenia. Przed suszeniem należy pamiętać o wyciągnięciu sznurowadeł i wypchać buty papierem, jeśli dysponujemy – drewnianymi prawidłami (zalecane), nadając im pierwotny kształt. Zabieg ten pomaga w pozbyciu się wilgoci jak również w utrzymaniu pierwotnej formy obuwia. Nie należy prać butów - pozbawia to skórę elastyczności, powoduje jej pękanie oraz osłabia spoiny kleju i ściegi szwów. Dopiero po oczyszczeniu i całkowitym wysuszeniu obuwia można przystąpić do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

  1. Konserwacja

Po oczyszczeniu i ewentualnym wysuszeniu należy zastosować odpowiedni do rodzaju wierzchu sposób konserwacji. Często wystarczy samo szczotkowanie (zamsz, nubuk). Sposoby konserwacji w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonany jest wierzch obuwia, opisane są poniżej. Konserwacją należy objąć również brzegi podeszew. W dobrych warunkach atmosferycznych obuwie często noszone należy konserwować co kilkanaście dni, w złych warunkach (słota, deszcz) – każdorazowo po przemoczeniu lub zabrudzeniu!

Właściwie konserwowane obuwie będzie bardziej odporne na działanie soli i przemakanie, nie jest jednak możliwe uzyskanie pełnej odporności. W skrajnych przypadkach mogą pojawiać się trudne do usunięcia zacieki lub przebarwienia, szczególnie przy skórach kolorowych i jasnych. Nie należy stosować past samonabłyszczających (płynnych, nakładanych bezpośrednio na obuwie aplikatorem), gdyż wysuszają one skórę i pozbawiają ją naturalnego połysku i koloru. Częste stosowanie tych past z reguły prowadzi do zniszczenia wierzchu obuwia!

  • Skóra licowa - oczyścić wilgotną szmatką lub szczotką. Jeśli to konieczne , zaleca się użycie dedykowanej pasty do butów. Po dokładnym rozprowadzeniu pasty należy odczekać około 10 minut, aby pasta wchłonęła się w skórę.
  • Skóra syntetyczna licowa - oczyścić wilgotną szmatką. Można stosować środki do skór syntetycznych.
  • Zamsz, Nubuk, syntetyczna skóra zamszowa - zabrudzenia usunąć specjalną szczotką. Stosować specjalne środki przeznaczone do tego rodzaju skór – koloryzujące dla ożywienia koloru, a w okresie jesienno-zimowym chroniące przed przemakaniem. Nie należy używać past i kremów!
  • Tkanina - czyścić miękką szczotką lub wilgotną szmatką.

Wszystkie zakupione produkty w naszym sklepie internetowym są objęte 24 miesięczną gwarancją.

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 17516 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Ok
2024-07-23
Super kapelusz fajnie leży.
pixel