Jak zacząć biegać? Przykładowy plan treningowy dla początkujących oraz pięć porad.

2024-04-05
Jak zacząć biegać?

Chcesz zacząć biegać, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Oto 5 cennych porad i plan treningowy dla początkujących, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Dodatkowo, przedstawimy propozycje obuwia biegowego od takich marek, jak adidas, The North Face, Columbia i Puma.

 1. Zacznij od krótkich dystansów i stopniowo zwiększaj ich długość

  Pierwszą zasadą, którą warto przestrzegać, jest stopniowe zwiększanie dystansów. Na początek wystarczy krótki bieg, np. 1-2 km. Z czasem, gdy poczujesz się pewniej, możesz zacząć wydłużać trasę.

 2. Biegaj regularnie, ale nie przesadzaj z intensywnością

  Regularność treningów to klucz do sukcesu. Staraj się biegać przynajmniej 3 razy w tygodniu, ale pamiętaj, że organizm potrzebuje nieco czasu na regenerację. Nie przesadzaj z intensywnością treningów, zwłaszcza na początku swojej przygody z bieganiem.

 3. Wybierz odpowiednie obuwie

  Wybór odpowiednich butów do biegania jest niezwykle ważny. Warto zainwestować w obuwie renomowanych marek, takich jak adidas czy Puma, które oferują szeroką gamę modeli dedykowanych dla biegaczy na różnym poziomie zaawansowania.

 4. Dbaj o technikę biegu

  Poprawna technika biegu pozwala uniknąć kontuzji i sprawia, że bieganie staje się przyjemniejsze. Warto skonsultować się z trenerem lub poszukać więcej porad w internecie, aby nauczyć się, jak prawidłowo biegać.

 5. Słuchaj swojego ciała

  Na koniec, pamiętaj, że każdy organizm jest inny i reaguje na treningi indywidualnie. Słuchaj swojego ciała i dostosowuj plan treningowy do swoich możliwości. Jeśli poczujesz, że potrzebujesz więcej czasu na regenerację, nie krępuj się zrobić sobie dodatkowego dnia przerwy.

Stosując się do tych porad i korzystając z planu treningowego dla początkujących, z pewnością szybko poczujesz się pewniej na bieżni lub w plenerze i zaczniesz czerpać radość z biegania. Pamiętaj też o wyborze odpowiedniego obuwia, takiego jak propozycje od marek adidas i Puma, które zapewnią Ci komfort i wsparcie podczas treningów.

Wolisz leśne ścieżki lub trudniejszy szlak? Poznaj nasze buty trailowe The North face i Columbia, stworzone do biegania w terenie. Obuwie trailowe i outdoor od sportroom.pl przystosowane jest do rozmaitych i wymagających nawierzchni jak na przykład grząskie ścieżki, polne drogi, leśne dukty czy górskie szlaki. Tego typu obuwie jest inne niż buty do biegania po asfalcie i chodnikach.

Pierwsze kroki: jak zacząć biegać?

Jak zacząć biegać to pytanie, które zadaje sobie wiele osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Aby dobrze zacząć i uniknąć kontuzji, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

 • Gdzie zacząć?

  Wybierz odpowiednie miejsce, ubranie do treningu i buty do treningu. Możesz włożyć ulubione obuwie treningowe i spróbować swoich sił na bieżni. Natomiast na początek w otwartym terenie warto wybrać płaskie, asfaltowe ścieżki, które pozwolą na łatwiejsze oswojenie się z bieganiem. Z czasem można zacząć eksplorować różnorodne tereny, takie jak parki czy leśne ścieżki.

 • Jak zacząć?

  Zacznij od rozgrzewki. Przed rozpoczęciem biegu warto wykonać kilka ćwiczeń rozgrzewających, takich jak przysiady, wykroki czy skakanie na skakance. Dzięki temu przygotujesz mięśnie i stawy do wysiłku.

 • Prawidłowy start

  Biegaj z umiarem. Na początek nie staraj się biegać zbyt szybko ani zbyt długo. Skup się na utrzymaniu stałego tempa i stopniowo zwiększaj czas oraz intensywność treningów. Poznaj swoje nowe obuwie treningowe i przede wszystkim swoje ciało.

 • Monitoruj postępy

  Aby śledzić swoje osiągnięcia, warto zaopatrzyć się w urządzenie do pomiaru czasu, dystansu i tętna, np. zegarek sportowy czy smartfon z odpowiednią aplikacją. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować swoje postępy i dostosowywać treningi do swoich możliwości.

 • Dbaj o regenerację

  Po treningu nie zapominaj o odpowiedniej regeneracji. Warto zadbać o rozciąganie mięśni, masaż czy odpowiednią dietę, aby wspomóc organizm w powrocie do równowagi po wysiłku.

Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością uda Ci się zacząć biegać w sposób bezpieczny i efektywny. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość i systematyczność, a z czasem z pewnością osiągniesz swoje cele biegowe.

Marki takie jak adidas, The North Face. Columbia i Puma inwestują ogromne pieniądze współpracując z najlepszymi sportowcami światowej klasy. Dzięki temu wiedzą czego potrzeba, aby móc poprawić Twoje wyniki i dbać o komfort Twoich stawów i stóp. Wybierając sprawdzone i oryginalne produkty dajesz sobie komfort, spokój i szansę na bycie coraz lepszym.

Porady przed treningiem

Porady dla początkujących biegaczy

Bieganie dla początkujących może być nieco przytłaczające, dlatego warto znać odpowiednie porady oraz wskazówki, które pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu. Oto kilka najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę jako początkujący biegacz:

 • Ustal realistyczne cele

  Na początek warto wyznaczyć sobie cele, które są adekwatne do Twojego poziomu zaawansowania. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele na samym początku, a z czasem będziesz mógł stopniowo zwiększać swoje ambicje.

 • Wybierz odpowiednie obuwie

  Bieganie w odpowiednich butach jest kluczowe dla komfortu i uniknięcia kontuzji. Dobrze dobrane obuwie biegowe powinno być dopasowane do Twojej stopy oraz rodzaju nawierzchni, na której będziesz biegać.

 • Ucz się od innych

  Warto poszukać w internecie porad oraz wskazówek od bardziej doświadczonych biegaczy, a także zasięgnąć opinii znajomych, którzy już od dłuższego czasu uprawiają ten sport. Możesz również dołączyć do lokalnej grupy biegowej, aby uczyć się od innych i motywować się nawzajem.

 • Dbaj o nawodnienie i dietę

  Pamiętaj o regularnym piciu wody oraz dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Dobra dieta pomoże Ci w regeneracji po treningu oraz zapewni energię potrzebną do biegania.

 • Przestrzegaj zasady progresji

  Nie zwiększaj natychmiast swojego dystansu czy tempa biegu. Daj swojemu ciału czas na adaptację do nowego rodzaju wysiłku. Zasada progresji polega na stopniowym zwiększaniu obciążenia treningowego, co pozwoli Ci uniknąć kontuzji i przetrenowania.

Stosując się do powyższych porad oraz wskazówek, z pewnością ułatwisz sobie bieganie dla początkujących i zwiększysz swoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość, systematyczność oraz słuchanie swojego ciała. W miarę jak będziesz zdobywać doświadczenie, będziesz mógł stopniowo zwiększać swoje cele biegowe i cieszyć się coraz lepszymi wynikami.

Przykładowy plan treningowy dla początkujących

Plan treningowy dla początkujących powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Warto zacząć od planu 10 tygodniowego, który pozwoli stopniowo zwiększać częstość treningów oraz dystans. Poniżej przedstawiamy przykładowy plan oraz wskazówki dotyczące biegania i tego jak ważne jest planowanie treningów. Przeczytaj i ustal odpowiedni cel treningowy.

Na początku możesz zacząć trenować do 3 razy w tygodniu. Poniżej znajduje się przykładowa rozpiska planu treningowego:

Tydzień I

 • Wtorek: Spokojny marsz 15 min
 • Czwartek: Bieganie 2 min, marsz 2 min (x5)
 • Sobota: Spokojny marsz 30 min

Tydzień II

 • Wtorek: Bieganie 3 min, marsz 3 min (x5)
 • Czwartek: Bieganie 5 min, marsz 3 min (x4)
 • Sobota: Bieg 15 min

Tydzień III

 • Wtorek: Bieganie 5 min, marsz 3 min (x4)
 • Czwartek: Bieganie 8 min, marsz 3 min (x3)
 • Sobota: Bieg 25 min

Tydzień IV

 • Wtorek: Bieganie 10 min, marsz 1 min, bieganie 15 min, marsz 1 min, bieganie 5 min
 • Czwartek: Bieganie 15 min, marsz 2 min (x3)
 • Sobota: Dziś możesz przebiec pierwsze 5 km!
Odbierz 50 zł rabatu - Spełniaj marzenia

Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością ułatwisz sobie trening dla początkujących i zwiększysz swoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość, systematyczność oraz słuchanie swojego ciała. W miarę jak będziesz zdobywać doświadczenie, będziesz mógł stopniowo zwiększać swoje cele biegowe i cieszyć się coraz lepszymi wynikami.

Technika biegania i przygotowanie do treningu

Technika biegania ma kluczowe znaczenie dla osiągania lepszych wyników oraz unikania kontuzji. Właściwa technika biegania i joggingu pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii, co przekłada się na lepsze osiągi. Aby poprawić swoją technikę, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

Rozgrzewka przed treningiem
 • Postawa ciała - utrzymanie prostych pleców, unikanie zbytniego pochylania się do przodu lub do tyłu.
 • Swobodne ramiona - ręce powinny być zgięte w łokciach pod kątem 90 stopni, a ruch ramion powinien być płynny i naturalny.
 • Stopa - lądowanie na środkowej części stopy, a nie na pięcie, co pozwala na lepsze amortyzowanie wstrząsów.
 • Tempo - utrzymanie stałego, równomiernego tempa, które pozwala na kontrolowanie oddechu i unikanie przemęczenia.

Przed rozpoczęciem treningu biegowego niezwykle ważne jest rozciąganie mięśni oraz rozgrzewka. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko kontuzji oraz przygotowujemy organizm do wysiłku. Rozgrzewka powinna obejmować ćwiczenia ogólnorozwojowe, takie jak skakanie na skakance, przysiady czy wykroki, a także ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg, bioder i pleców.
Bieganie spokojne oraz bieganie konwersacyjne to formy treningu, które pozwalają na rozwijanie wytrzymałości oraz poprawę techniki biegania.

Bieganie spokojne polega na utrzymaniu niskiego tempa, które pozwala na swobodną rozmowę podczas biegu. Taki trening pozwala na regenerację organizmu po intensywniejszych jednostkach oraz rozwija tlenową wydolność organizmu. Bieganie konwersacyjne to forma biegu, w której tempo jest na tyle niskie, że można prowadzić rozmowę z innymi biegaczami. Jest to doskonały sposób na rozwijanie wytrzymałości oraz na naukę utrzymania stałego tempa.

Poprawa techniki biegania, odpowiednie przygotowanie do treningu oraz stosowanie zasad biegania spokojnego i konwersacyjnego pozwolą na osiągnięcie lepszych wyników oraz uniknięcie kontuzji. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość, systematyczność oraz słuchanie swojego ciała.

Korzyści zdrowotne i wpływ biegania na życie

Bieganie dla zdrowia to nie tylko sposób na poprawę kondycji fizycznej, ale także na zdrowy tryb życia. Regularne bieganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, które wpływają na nasze samopoczucie i jakość życia. Oto kilka z nich:

 • Wzrost wydolności organizmu: bieganie wpływa na zdrowie poprzez zwiększenie wydolności układu krążenia i oddechowego, co przekłada się na lepszą wytrzymałość i ogólną kondycję.
 • Redukcja stresu: bieganie korzyści zdrowotne obejmują także obniżenie poziomu stresu, dzięki wydzielaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia.
 • Poprawa jakości snu: regularne bieganie wpływa na zdrowie poprzez poprawę jakości snu, co jest kluczowe dla regeneracji organizmu i utrzymania dobrego samopoczucia.
 • Wzmocnienie układu odpornościowego: bieganie odmienia życie również poprzez wzmocnienie układu odpornościowego, co sprawia, że jesteśmy mniej podatni na infekcje i choroby.
 • Utrata nadwagi: bieganie jako element zdrowego trybu życia pomaga w utracie nadwagi i utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co przekłada się na lepsze zdrowie i samopoczucie.

Warto zauważyć, że bieganie ma wpływ na zdrowie jest najbardziej odczuwalny, gdy jest uprawiane regularnie i systematycznie. Dlatego ważne jest, aby włączyć bieganie do swojego planu treningowego i utrzymywać odpowiednią częstotliwość treningów.

Bieganie odmienia życie nie tylko poprzez korzyści zdrowotne, ale także poprzez wpływ na nasze relacje z innymi ludźmi. Bieganie może stać się okazją do nawiązania nowych znajomości, uczestnictwa w grupowych treningach czy wspólnego pokonywania kolejnych kilometrów. W ten sposób bieganie staje się nie tylko aktywnością fizyczną, ale także społeczną, która wpływa na nasze życie na wielu płaszczyznach.

Podsumowując, bieganie dla zdrowia to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej, zdrowia i samopoczucia. Regularne bieganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, które wpływają na jakość naszego życia. Bieganie może także stać się okazją do nawiązania nowych znajomości i uczestnictwa w grupowych treningach, co sprawia, że staje się ważnym elementem zdrowego trybu życia.

Różne formy biegania i ich wpływ na organizm

Przebieżki biegowe to jedna z podstawowych form treningu, które pozwalają na rozwijanie wytrzymałości i siły. W zależności od intensywności biegu, można wpływać na różne aspekty kondycji fizycznej. Przykładowo, bieganie marsz szybki jest doskonałym sposobem na poprawę wydolności układu krążenia, podczas gdy bieganie intensywność pozwala na rozwijanie siły mięśniowej i szybkości.

Treningi interwałowe to kolejna forma biegania, która łączy w sobie bieganie siła i wytrzymałość. Polega ona na naprzemiennym wykonywaniu krótkich odcinków biegu o wysokiej intensywności z okresami odpoczynku lub biegu o niższej intensywności. Treningi interwałowe pozwalają na zwiększenie wytrzymałości, siły i szybkości, a także na poprawę zdolności organizmu do regeneracji po wysiłku.

Adaptacja organizmu do biegania jest kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu w tej dyscyplinie. Organizm stopniowo przyzwyczaja się do wysiłku, co pozwala na zwiększenie objętości i intensywności treningów. Proces adaptacji obejmuje między innymi zwiększenie wydolności układu krążenia, rozwój mięśni i więzadeł, a także poprawę koordynacji ruchowej.

Warto pamiętać, że różne formy biegania wpływają na organizm w różny sposób. Dlatego ważne jest, aby dostosować trening do indywidualnych potrzeb i celów. Przykładowo, osoby, które chcą poprawić swoją wytrzymałość, powinny skupić się na dłuższych przebieżkach biegowych, podczas gdy ci, którzy chcą zwiększyć swoją siłę i szybkość, powinni wykonywać treningi interwałowe.

Podsumowując, różne formy biegania, takie jak przebieżki biegowe, treningi interwałowe, bieganie siła i wytrzymałość, bieganie intensywność czy bieganie marsz szybki, pozwalają na rozwijanie różnych aspektów kondycji fizycznej. Kluczowe jest dostosowanie treningu do indywidualnych potrzeb i celów oraz regularne monitorowanie postępów, aby osiągnąć optymalne efekty i sprzyjać adaptacji organizmu do biegania.

Wybór sprzętu do biegania i miejsca treningu

Miejsce biegania ma kluczowe znaczenie dla komfortu i efektywności treningu. Warto wybrać teren, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla początkujących biegaczy idealne będą płaskie, asfaltowe ścieżki, które pozwolą na łatwe utrzymanie równowagi i kontrolę nad ruchami. Zaawansowani biegacze mogą wybierać trasy z większymi wzniesieniami, bądź tereny leśne, które pozwolą na rozwijanie siły mięśniowej i wytrzymałości.

Ważnym aspektem jest również sprzęt biegania. Dobór odpowiedniego obuwia jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa podczas treningu. Warto zainwestować w buty, które zapewnią odpowiednią amortyzację, stabilność oraz przyczepność do różnych rodzajów nawierzchni. Ponadto, warto zaopatrzyć się w odzież sportową wykonaną z oddychających materiałów, która zapewni komfort termiczny podczas wysiłku.

Biegać latem warto w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy temperatura jest niższa, a słońce mniej intensywne. Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz ochronie przed promieniowaniem UV, stosując kremy z filtrem oraz nosząc okulary przeciwsłoneczne i czapkę.

Podczas biegania zimą należy zwrócić szczególną uwagę na warstwowość ubioru, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Dobrym rozwiązaniem jest noszenie termoaktywnej bielizny, polaru oraz kurtki przeciwwiatrowej. Ponadto, warto zaopatrzyć się w rękawiczki, czapkę oraz szalik, które ochronią przed utratą ciepła. Warto również pamiętać o odpowiednim oświetleniu, które zapewni widoczność podczas biegu po zmroku.

Podsumowując, wybór odpowiedniego miejsca biegania oraz sprzętu biegania jest kluczowy dla komfortu i efektywności treningu. Pamiętajmy również o dostosowaniu treningu do warunków atmosferycznych, zarówno podczas biegania latem, jak i biegania zimą, aby cieszyć się bezpiecznym i efektywnym treningiem przez cały rok.

Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy 5 cennych porad oraz plan treningowy dla początkujących biegaczy. Omówiliśmy pierwsze kroki w 5 punktach, pokazaliśmy jak zacząć biegać, przedstawiliśmy porady dla początkujących, technikę biegania i przygotowanie do treningu, korzyści zdrowotne i wpływ biegania na życie, różne formy biegania i ich wpływ na organizm oraz wybór sprzętu do biegania i miejsca treningu.

Podkreśliliśmy, że dobór odpowiedniego miejsca biegania oraz butów do biegania jest kluczowy dla komfortu i efektywności treningu. Pamiętajmy również o dostosowaniu treningu do warunków atmosferycznych, zarówno podczas biegania latem, jak i biegania zimą, aby cieszyć się bezpiecznym i efektywnym treningiem przez cały rok.

Wprowadzenie regularnych treningów biegowych może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa wydolności organizmu, redukcja stresu czy wzrost poziomu energii. Warto również eksperymentować z różnymi formami biegania, takimi jak biegi na krótkie dystanse, biegi długodystansowe czy treningi interwałowe, aby znaleźć najbardziej odpowiednią formę aktywności dla siebie.

Ważne jest również, aby systematycznie monitorować postępy i dostosowywać plan treningowy do indywidualnych potrzeb i możliwości. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość, konsekwencja oraz dbanie o właściwą technikę biegania i przygotowanie do treningu.

PayPo promocja

Spełnij marzenia i zrealizuj plany z PayPo

Zapłacisz mniej i zrealizujesz swoje biegowe marzenia dzięki PayPo:

Czy marzysz o podjęciu się biegowej przygody, ale zawsze coś stoi na drodze do realizacji tego celu? Dzięki naszej współpracy z PayPo, teraz możesz osiągnąć swoje cele biegowe łatwiej i taniej niż kiedykolwiek wcześniej! Wyobraź sobie, że możesz zaplanować swoje zakupy biegowe bez obciążania natychmiast swojego budżetu, pozwalając sobie na więcej wygody i swobody finansowej.

Oto jak PayPo może pomóc Ci zrealizować swoje biegowe marzenia!

Kup teraz i zapłać później: Nie musisz obawiać się, że Twoje zakupy wpłyną negatywnie na Twój portfel. Dzięki PayPo możesz rozłożyć płatność za swoje zakupy w czasie, dając sobie większą elastyczność finansową.

WYGODA - Przypomnienia mailowe i SMS-om o terminach płatności gwarantują wygodę i komfort, pozwalając Ci skupić się na przyjemności z biegania, a nie na stresie związanym z płatnościami.

Łap najtańsze promocje TERAZ - Z PayPo możesz kupować wtedy, gdy jest to dla Ciebie najbardziej opłacalne, a płacić wygodnie później. Nie przegapisz już żadnej wyjątkowej okazji ani promocji od sportroom.pl!

Nawet 50zł taniej za Twoje pierwsze zakupy!

 1. Wykorzystaj kod promocyjny SPORTROOM30 i zyskaj aż 30 zł na spłatę pierwszego zamówienia z PayPo.
 2. Dodatkowo, zapisując się do newslettera sportrom.pl, otrzymasz dodatkowe 20 zł za potwierdzoną subskrypcję!

To razem aż 50 zł rabatu, który pozwoli Ci na jeszcze szybsze spełnienie biegowych marzeń!

Akcja z kodem promocyjnym trwa od 21.03.2024 do 30.04 2024 r., pula kodów 1500, kod: SPORTROOM30 na 30 zł.
Kod łączy się z innymi promocjami w sklepie.
Z kodu promocyjnego mogą skorzystać wyłącznie nowi klienci korzystający z usługi "Zapłać za 30 dni".
Szczegóły w Regulaminie kodów promocyjnych i Regulaminie usługi “Zapłać za 30 dni” na paypo.pl

Polecane

Buty sportowe damskie Puma ENZO 2 METAL czarne 19325701

Buty sportowe damskie Puma ENZO 2 METAL czarne 19325701

Cena regularna: 249,99 zł brutto242,00 zł brutto
Buty sportowe męskie Puma COMET EVO czarne 19537601

Buty sportowe męskie Puma COMET EVO czarne 19537601

Cena regularna: 169,99 zł brutto165,00 zł brutto
Buty sportowe męskie Puma Cell Divide Mesh czarne 37791301

Buty sportowe męskie Puma Cell Divide Mesh czarne 37791301

Cena regularna: 222,99 zł brutto216,00 zł brutto
Buty sportowe męskie Puma AXELION NXT czarne 19565601

Buty sportowe męskie Puma AXELION NXT czarne 19565601

Cena regularna: 195,99 zł brutto190,00 zł brutto
Buty sportowe męskie Puma FLYER RUNNER czarne 19225723

Buty sportowe męskie Puma FLYER RUNNER czarne 19225723

Cena regularna: 189,99 zł brutto184,00 zł brutto
Buty sportowe damskie Puma SOFTRIDE ARIA czarne 30982302

Buty sportowe damskie Puma SOFTRIDE ARIA czarne 30982302

Cena regularna: 210,99 zł brutto205,00 zł brutto
Buty sportowe damskie Puma SOFTRIDE ONE4ALL czarne 37844203

Buty sportowe damskie Puma SOFTRIDE ONE4ALL czarne 37844203

Cena regularna: 260,99 zł brutto253,00 zł brutto
Buty sportowe męskie Puma SKYROCKET LITE ALT czarne 38006701

Buty sportowe męskie Puma SKYROCKET LITE ALT czarne 38006701

Cena regularna: 210,99 zł brutto205,00 zł brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 16702 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-28
Sklep z szybką obsługą klienta
2024-05-28
Super przesyłka bardzo szybko dotarła jeszcze nie raz wrócę do tego sklepu polecam ceny mają przyjemne nie to co w sklepach
pixel