Planujesz wyjazd w góry? Dobierz buty trekkingowe do swoich potrzeb.

2018-10-12

Wyprawy outdoorowe w góry, to wspaniały pomysł na aktywność, cudowne widoki i niezapomniane doznania. Wymagają jednak dobrych, sprawdzonych butów. Za chwilę opowiemy o tym, dlaczego to takie ważne i jak dobrać odpowiednie buty pod kątem planów.

Sprawdzone buty na szczególne potrzeby

Górskie tereny to z całą pewnością wymagająca powierzchnia. W przeciwieństwie do miejskich chodników, trafia się tam na wydeptane ścieżki, ale nierzadko również przemierza nieodkryte bezdroża. Co więcej, podejścia pod górę, schodzenie z góry, wymagają szczególnej ochrony stopy i stawu skokowego, w przeciwnym razie, możesz narazić się na kontuzje.

Trudno znaleźć całoroczne buty trekkingowe, które sprawdzą się od zimy, przez przejściową jesień i wiosnę, aż po lato. O każdej porze roku czekają na ciebie inne wyzwania, inne problemy i inne temperatury. Buty letnie skupiają na przykład uwagę głównie wokół ochrony stawu skokowego - amortyzacji, odpowiedniej wentylacji i wygody podczas wspinaczki, nie są jednak odporne na niskie temperatury i śnieg – bo i nie ma takiej potrzeby. Ta sama zasada dotyczy tras – zupełnie innego obuwia wymagają zaawansowane trasy wspinaczkowe w Alpach, a innego spacerowa trasa w polskich Tatrach. Wybierając więc wysokiej jakości buty trekkingowe, zastanów się w pierwszej kolejności, jak, gdzie i kiedy będziesz z nich korzystał – wówczas dobierzesz je trafnie do swoich potrzeb.


Najlżejsze buty trekkingowe

Jeśli planujesz wyprawy górskie głównie latem lub w cieplejsze dni przejściowych pór roku i nastawiasz raczej na łagodne trasy, potrzebujesz butów, które mają stosunkowo miękką podeszwę. Sprawi ona, że łatwiej pokonasz napotkane przeszkody i zyskasz wygodną przyczepność. Równocześnie, ten typ butów ma znacznie twardsze podeszwy, niż buty miejskie – nie sprawdzi się więc obuwie, które nosisz na co dzień. Elastyczność takich butów sprawdza się w łagodnych podejściach, lekko kamienistych trasach, drogach szutrowych. Buty letnie niekoniecznie sięgają za kostkę, mają za to doskonałą wentylację (siatki), które dbają o komfort termiczny stopy. Słabo radzą sobie z wodą, nie radzą zupełnie z mrozem i śniegiem. Dbają za to o wygodę i komfort stopy w wysokich i umiarkowanych temperaturach, zapewniają amortyzację i świetnie sprawdzają się w lekkim marszu z niezbyt dużym obciążeniem.

Lekkie obuwie trekkingowe za kostkę

Buty za kostkę jeszcze do niedawna były uważane za jedyne, które w ogóle nadają się w góry. Choć to przekonanie się zmieniło, to wciąż pozostają najlepszym wyborem dla trekkingowców, którzy uprawiają turystykę górską w zmiennych warunkach pogodowych (czasem ciepłe, słoneczne dni, czasem podejścia pod granicę śniegu), polecane są również turystom, przemierzającym nieco bardziej wymagające szlaki oraz niosącym większe obciążenie. But za kostkę na wspomniane warunki ma nieco twardszą podeszwę, pozwala przypiąć raki (jeśli jest wystarczająco twardy), równocześnie jednak, jest stosunkowo lekki i pozwala pokonywać trasy również tam, gdzie śniegu nie ma. Wyższa cholewka zabezpiecza nogę przed urazami mechanicznymi, a jeśli mają służyć również wtedy, gdy jest ciepło, należy wybrać opcję, łączącą zabudowaną skórę z bardziej przewiewną tkaniną.

Mocniejsze buty trekkingowe za kostkę

Na niższe temperatury, na śnieg – a więc i potrzebę wpięcia raków, konieczne są buty trekkingowe za kostkę, wykonane z mocniejszych materiałów. O ile przewiewne membrany super sprawdzają się w lżejszych podejściach, to tam, gdzie but ma być wystarczająco sztywny dla raków, poradzić sobie ze śniegiem i podejściem w niskich temperaturach, lepiej zwykle sprawdza się skóra. Zdarza się również połączenie skóry z tkaniną, ale wzmocnione Gore-Texem. Łączenia – o ile istnieją – są w takich butach mocniejsze i przystosowane do trudniejszych warunków. Sam but natomiast, ma sztywniejszą podeszwę i w całości jest raczej twardy. Żeby mówić o wygodzie, warto pamiętać, że taki but zawsze wymaga rozchodzenia. Ponieważ jest dość sztywny, pierwsze wrażenia są niekoniecznie komfortowe i dopiero po spędzeniu w nich jakiegoś czasu, stopa się przyzwyczaja, a but nieco dostosowuje do jej kształtu.

Buty trekkingowe na szczególnie wymagające warunki

Ponieważ koncentrujemy się na trekkingu amatorskim i nie będziemy skupiali się na profesjonalnym obuwiu trekkingowym dla zawodowców, to najwyższa kategoria, do której dojdziemy. Buty na szczególnie trudne warunki, śnieg, wymagające podejścia i zaawansowane trasy górskie, muszą spełniać szereg wymogów, aby zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo i wygodę. Podeszwy wykonane są zwykle wielowarstwowo, co nie tylko gwarantuje komfort użytkowy, ale również stabilizację. Wykorzystywane tworzywa są dodatkowo wzmacniane i uwzględniają potrzebę amortyzacji. Cholewka w tego typu butach obok gwarancji ciepła, ma również dbać o brak kontuzji i urazów mechanicznych, dlatego wykonana jest ze specjalnych skór – z gatunku tych najgrubszych. Ponadto, dodatkowo jest często wzmacniana otoczką z tworzywa lub gumy, która zabezpiecza sam but przed zniszczeniem w trudnych warunkach i zwiększa odporność na wodę, śnieg i wilgoć. But trekkingowy na szczególnie wysokie wymagania jest również w pełni zintegrowany – język wszyty jest całościowo, z membraną, zapewniającą, że nawet w przypadku deszczu lub śniegu, woda nie dostanie się do wnętrza buta, a jeśli w bucie występują szwy i łączenia, szyte są specjalnymi nićmi, wzmacniane i stabilizowane tak, aby but był absolutnie wodoszczelny.

Jakim markom zaufać?

W trekkingu amatorskim specjalizuje się szereg producentów markowego obuwia sportowego, tworząc modele dedykowane konkretnym potrzebom. Z całą pewnością możesz śmiało wybierać firmę Adidas czy Reebok – dla lżejszych butów i The North Face – w przypadku butów na bardziej wymagające warunki. Każda z tych marek dba o stosowanie sprawdzonych materiałów i surowców, które nie zawiodą podczas wędrówki, zaawansowanych technologii w łączeniach i dba o detale. Wszystko to sumarycznie składa się na wygodę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz trwałość wybranych butów.



Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 18107 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-10
Jedna z lepszych kurtek. Zamówienie przebiegło bez żadnych zastrzeżeń;)
2024-09-09
Zamówienie zrealizowane szybko i sprawnie
pixel