Jak czyścić buty

Jak czyścić obuwie sportowe?

Buty, jak każdy inny przedmiot niszczą się i brudzą z upływem czasu. Buty sportowe są narażone na jeszcze większe trudy użytkowe, niż te codzienne. Dziś poradnik na temat tego, jak zadbać o swoje ulubione buty, żeby posłużyły jak najdłużej, zachowując doskonały wygląd. W końcu, dobry sprzęt to połowa sukcesu w uprawianych dyscyplinach!

Przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom butów: wykonanym z siateczki, butom skórzanym – ze skóry licowanej, nubuku, zamszu, weluru, butom materiałowym oraz ze skór ekologicznych. Opowiemy wam o tym, jak dbać o każde z nich.

Największe zabrudzenia

Bez względu na to, z czego są twoje buty, po zakończonym treningu, wymagają regeneracji – tak samo, jak ty. Kiedy zdejmiesz je z nóg, oczyść z największych zanieczyszczeń (piasku, błota, liści), możesz to zrobić suchą szmatką lub szczoteczką. Później dokładnie im się przyjrzyj i sprawdź, jakich zabiegów wymagają, aby powrócić do świetnej formy, w której będą mogły towarzyszyć ci w kolejnych treningach.

Destrukcyjny pot

But po treningu i wyczyszczeniu, należy wysuszyć – pot i wilgoć są wrogiem każdego obuwia. Dlatego wyjmij z butów sznurówki i wkładki i pozostaw je w temperaturze pokojowej do chwili wyschnięcia. Absolutnie nie da się skusić przyspieszaczom – suszarki, słońce, kaloryfer – bardzo niszczą buty, wpływając na tworzenie się nieestetycznych (i niemożliwych do usunięcia) uszkodzeń i deformacji materiałów.

Jeśli but jest mocno przepocony, włóż do środka coś, co wchłonie wilgoć (np. papierowe ręczniki). Po wyschnięciu zastosuj odświeżacz. Nie tylko usunie przykre zapachy, działa również antybakteryjnie, zabezpieczając obuwie na dłużej.

Zawsze zgodnie z przeznaczeniem

Szanuj swoje ulubione buty sportowe. Jeśli mają służyć do biegania i w tym celu zostały wybrane, nie używaj ich do piłki nożnej i innych dyscyplin, raczej nie poradzą sobie z obciążeniami i zniszczą się dużo szybciej. Każdy materiał ma swoją wytrzymałość, a nikt lepiej, niż producent nie wie, na ile stać jego produkt. Stosuj się więc do zaleceń – dotyczy to temperatur, sposobu prania i suszenia i pielęgnacji obuwia.

Sportowe podeszwy

W butach sportowych, podeszwy przeważnie są wykonane z gumy lub mieszanek syntetycznych (strukturą przypominających bardzo gęstą piankę). Bardzo często są białe lub jasne, co nieco zwiększa trudność pielęgnacji i sprawia, że również o podeszwę należy dbać szczególnie mocno. Bez względu na to, z czego wykonana jest cholewka buta, podeszwę zawsze można traktować tak samo (chyba, że jest wykonana z innych, niż ww. tworzyw). W pierwszej kolejności spróbuj przetrzeć zabrudzenia mokrą szmatką lub szczoteczką (raczej z twardym włosiem), uważaj przy tym, aby nie ruszać cholewki (o nich niżej). Jeśli sama woda nie jest w stanie poradzić sobie z opornymi zabrudzeniami, możesz użyć mydła, płynu do zmywania, szorując miejscowo szczoteczką. Pianę dokładnie zetrzyj – cały czas zwracając uwagę na to, aby nie dotykała wierzchniej strony butów. Sprawdzoną metodą czyszczenia białej podeszwy, jest również proszek do prania białych ubrań. Należy wymieszać odrobinę w proporcjach, które pozwolą stworzyć gęstą pastę, nałożyć ją małą szczoteczką na podeszwę, chwilę zaczekać, a później przetrzeć – zabrudzenia zwykle schodzą bez śladu. Podeszwy, podobnie jak buty, świetnie poddają się impregnacji. Dzięki specjalnym środkom konserwującym do gumy i plastiku, struktura gumy opiera się zabrudzeniom i łatwiej poddaje czyszczeniu.

A teraz przyjrzymy się uniwersalnym metodom pielęgnacji najpopularniejszych typów butów.

 

  1. Buty z siateczki i buty materiałowe

Brud na butach materiałowych niestety dość szybko wnika w strukturę tkaniny. Ważne więc, żeby zabrudzenia usuwać niezwłocznie po zakończonym treningu – później niektóre plamy mogą pozostać na zawsze. Zacznij od przetarcia cholewki szczoteczką z miękkim włosiem, w ten sposób pozbędziesz się zabrudzeń typu piasek, suche błoto, kurz. Pozostałe plamy czyść wilgotną ściereczką z wykorzystaniem ciepłej wody. Unikaj raczej środków chemicznych. Jeśli miejscowo zabrudzenia są trudne do usunięcia, skorzystaj z odrobiny mydła. Doskonałym pomysłem jest zabezpieczenie nowych butów specjalną powłoką impregnacyjną. Jego cząsteczki zabezpieczają powierzchnię buta przed plamami i wilgocią (zabrudzenia znacznie łatwiej usunąć), a dodatkowo usprawniają cyrkulację powietrza w butach z membraną.

  1. Buty ze skór syntetycznych (ekoskóry)

Przede wszystkim, do czyszczenia i konserwacji butów ze sztucznej skóry nie wolno stosować środków do skór. Choć wizualnie wyglądają czasem bardzo podobnie, to dwa zupełnie odmienne tworzywa i wymagają zupełnie innych środków pielęgnacyjnych. Zabrudzony but oczyść z największych zabrudzeń szczoteczką. Następnie wilgotną szmatką wytrzyj plamy i większe zanieczyszczenia. Jeśli brud jest oporny, możesz użyć mydła. But starannie wysusz i zaimpregnuj. Do konserwacji wybierz jeden z bogatej gamy środków do pielęgnacji ekoskóry. Zadba nie tylko o to, aby but wyglądał lepiej, ale również zabezpieczy powierzchnię cholewki przed wilgocią i przyszłymi zanieczyszczeniami, sprawiając, że będą łatwiejsze do usunięcia.

  1. Buty ze skóry licowej

Buty skórzane w pierwszej kolejności wymagają oczywiście starannego oczyszczenia z największych zabrudzeń – czyli usunięcia kurzu, piasku i błota. Możesz się tym zająć z pomocą szczoteczki z miękkim włosiem. To, co zaschło i nie daje się usunąć, usuń wilgotną szmatką. Do wyczyszczenia butów z naturalnej skóry wystarcza zwykle szmatka/szczoteczka i czysta woda. W razie trudniejszych zabrudzeń, możesz wspomóc się specjalnymi preparatami do czyszczenia. Środek tworzy aktywną pianę, która nie tylko wspomaga usuwanie zabrudzeń, ale również odżywia skórę, przedłużając jej żywotność. Kiedy buty są już suche, koniecznie zadbaj o ich impregnację. Specjalnego zastosowania pasty do skór są dostępne w wielu formach aplikacji, wybierz najwygodniejszą dla siebie. Istotne, aby środek był przeznaczony do skór i aby jego kolor odpowiadał twoim butom. Możesz również wybrać bezbarwny krem pielęgnacyjny. Wiele past zawiera w składzie specjalne woski do skór. Ich działanie polega na dogłębnej pielęgnacji skóry, zabezpieczeniu jej przed czynnikami zewnętrznymi, woski carnauba wnikają głęboko w strukturę skóry, a technologia nanocząsteczek sprawia, że buty są odświeżone, nabłyszczone, elastyczne i zabezpieczone przed pękaniem. Krem aplikuj bezpośrednio na cholewkę buta, wcieraj w powierzchnię miękką szmatką aż do momentu wchłonięcia się preparatu. Nadmiar zetrzyj. Tak zaimpregnowane buty będą z dumą pokonywać z tobą kolejne kilometry.

  1. Buty zamszowe/buty z nubuku/buty z weluru

Podobnie jak w przypadku butów materiałowych, w przypadku butów z weluru, nubuku i delikatnego zamszu, plamy również lubią wnikać głęboko, pozostawiając po sobie trwałe ślady. Dlatego czyść je jak najszybciej po zakończonym treningu. Bardzo miękką szczoteczką oczyść największe zabrudzenia. Plamy, które pozostały, czyść specjalną szczoteczką do nubuku – z jednej strony ma bardzo miękkie włosie, z drugiej specjalną gumkę. Gumka świetnie nadaje się do usuwania zabrudzeń. Nigdy nie czyść weluru, zamszu i nubuku wodą – te typy skór niestety się z wodą nie znoszą i bardzo szybko je w ten sposób zniszczysz. Do pielęgnacji używaj wyłącznie środków, przeznaczonych do tego typu skór – nigdy do skór licowych. Spray do zamszu i nubuku, zadba o impregnację powierzchni cholewki oraz trwałość pięknego koloru skóry. Dodatkową formą pielęgnacji butów z zamszu, weluru i nubuku jest ich regularne czesanie – skóra ma strukturę subtelnych włosków, których przeczesanie miękką szczoteczką w jednym kierunku poprawia wygląd buta. Dodatkowo, jeszcze przed pierwszym użyciem, zabezpiecz buty impregnatem, który spowoduje, że brud, wilgoć i plamy, będą się od nich trzymać z daleka.

  1. Białe buty

 

Ta szczególna kategoria zasługuje na szczególną uwagę, bowiem utrzymanie śnieżnej bieli na butach bywa dość trudnym zadaniem. Równocześnie jednak, uwielbiamy białe buty za to, jak świetnie prezentują się z każdym strojem sportowym i jak doskonale wyglądają na nogach. Czyszczenie podstawowe dostosowane musi być oczywiście do rodzaju materiału, z jakiego buty zostały wykonane (patrz wyżej). Jeśli buty są skórzane, kup koniecznie specjalną pastę – renowator ze specjalnym przeznaczeniem dla białych butów. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 19582 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-14
Ok
2025-01-14
Polecam, wszystko jak w opisie.
pixel